Szlak Jezior Koronowskich 2011 rok

Opisane przez ks. Grzegorza Kortasa, od 21 do 25 maja 2011 roku • 75km



Szlak Jezior Koronowskich, Wudzyn - Stronno

(szlak pieszy, zielony)

Wudzyn - Sokole Kuźnica - Buszkowo - Byszewo - Koronowo - Samociążek - Koronowo - Stronno

21.05 i 25.05.2011

dyst.=75 km


Koronowo




Mapa wycieczki

Opisane przez ks. Grzegorza Kortasa, 21 i 25 maja 2011 roku • 75km


Pokaż Szlak Jezior Koronowskich. Wudzyn - Stronno. (szlak pieszy, zielony) na większej mapie

Relacja z wycieczki

Opisane przez ks. Grzegorza Kortasa, 21 i 25 maja maja 2011 roku • 75km





Szlak Jezior Koronowskich, Wudzyn - Stronno

(szlak pieszy, zielony)

Wudzyn - Sokole Kuźnica - Buszkowo - Byszewo - Koronowo - Samociążek - Koronowo - Stronno

21.05 i 25.05.2011

dyst.=75 km

Koronowo leży 25 km na północ od Bydgoszczy, w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych Bydgoszcz-Koszalin i Bydgoszcz-Gdańsk. Największym atutem i najbardziej rozpoznawalną turystyczną marką gminy jest Zalew Koronowski. Akwen ten i jego okolice to bardzo atrakcyjne miejsca zarówno dla osób, które szukają możliwości aktywnego wypoczynku, jak i dla tych, którzy cenią sobie ciszę, spokój i relaks na łonie natury. W rankingu atrakcyjności polskich jezior tygodnika "Wprost" w 2006 r., Zalew Koronowski sklasyfikowany został na wysokiej 7. pozycji pośród 60 ocenionych akwenów, zostawiając w tyle wiele jezior mazurskich. Na atrakcyjność Zalewu składają się wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe (to Obszar Krajobrazu Chronionego), jak i dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.


Szlak Jezior Koronowskich

Zalew na prawie na całej długości linii brzegowej (ok. 102 km) otaczają zwarte kompleksy leśne, pełne dzikiej zwierzyny, grzybów i owoców leśnych. Są tu liczne szlaki turystyczne – piesze i rowerowe. Sam Zalew Koronowski jest najprężniejszym w województwie Kujawsko-Pomorskim centrum sportów wodnych, a przede wszystkim żeglarstwa. Wokół jeziora usytuowanych jest wiele portów, przystani i stanic wodnych, a w szczycie sezonu pływa po nim kilkaset jachtów. A mimo to, jest tu wiele ustronnych zatoczek, gdzie żeglarze mogą się zaszyć nie niepokojeni przez nikogo. Ważnym atutem akwenu jest też fakt, że prawie wszędzie żeglarze mogą swobodnie dobijać do brzegów - na wielu innych jeziorach nie lada problem. W trakcie sezonu odbywają się tu liczne imprezy i regaty dla żeglarzy, jak choćby regaty 24-godzinne.

Zalew jest też częścią Szlaku Brdy, jednego z najbardziej popularnych w Polsce szlaków spływów kajakowych. Ambitni kajakarze mogą się pokusić także o próbę pokonania ponad 30-kilometrowego szlaku jezior rynny byszewskiej, połączonych ze sobą i z Zalewem Koronowskim rzeką Krówką. Na niektórych odcinkach kajaki trzeba przenosić. Może to nadać wyprawie charakteru prawdziwie „survivalowego", na co pozwolić mogą sobie doświadczeni kajakarze. Zalew Koronowski i pobliskie jeziora to także prawdziwy raj dla wędkarzy, bogaty w wiele gatunków ryb, jak np.: sandacz, węgorz, szczupak, lin, okoń, sum, leszcz.

W okolicach Koronowa i Zalewu prężnie rozwija się jeździectwo, głównie dzięki Klubowi Jeździeckiemu „Deresz" i „Stajni" w Starym Jasińcu. W przerwach pomiędzy aktywnym wypoczynkiem nad Zalewem turyści mogą wybrać się do Koronowa, gdzie nie brakuje zabytków i miejsc naznaczonych historią, takich jak średniowieczna kolegiata, kościół św. Andrzeja, cmentarz żydowski, czy największy w Europie most kolejki wąskotorowej. Nie lada atrakcją jest także coroczny lipcowy Festyn Cysterski, połączony z inscenizacją bitwy pod Koronowem z Krzyżakami. Podczas weekendowego Festynu, uczestnicy mogą przenieść się w czasie do średniowiecza i poznać ówczesne zwyczaje, rękodzieło i kunszt rycerski.

Źródło: pojezierza.com.pl


Jezioro Piaseczno

Szlak rozpoczyna się obok stacji PKP Stronno i dalej Wilcze Gardło - Tuszyny - Koronowo - Samociążek - Gościeradz most na Brdzie - Okole wieś - Park „Grabina" - Stary Dwór - Więzowno wieś - do byłego Leśnictwa Byszewo - Więzowno wieś - Byszewo wieś - Skarbiewo - Buszkowo wieś - Łąsko Wielkie - Buszkowo Młyn - Kadzionka - Krówka Leśna - Sokole Kuźnica wieś - Pobrdzie - przeprawa promem na drugą stronę Zalewu Koronowskiego promem - Wielonek - Glinki wieś - Nowy Jasiniec - Stary Jasiniec - do stacji PKP Wudzyn ( koniec szlaku).



Zalew Koronowski

Przebieg szlaku pozwala na poznanie dziedzictwa naturalnego i kulturowego okolic Koronowa. Trasa
przebiega poprzez malownicze krajobrazy leśne.







Trasa wycieczki

Szlak zaczyna się w Stronnie przy stacji PKP.



Stronno

Zabudowania w Stronnie.


Brdyujście

Leśnymi duktami dojeżdżam nad Kanał Lateralny czyli ciąg jezior (długość około 10 km) od Jeziora Lipkusz do Jeziora Białego.



Myślęcinek


Myślęcinek


Lokomotywa w Myślęcinku

Nad kanałem spotkałem płetwonurków, którzy mają tutaj swoje miejsce do nurkowania.



Szlak Brdy


Szlak Brdy


Szlak Brdy

Szlak wiedzie wzdłuż jeziora Lipkusz.



Szlak Brdy

Znowu lasami i następnie asfaltem docieram do elektrowni w Samociążku. Budowniczym elektrowni zależało na wyższym spiętrzeniu poziomu Zalewu Koronowskiego w stosunku do poziomu rzeki Brdy. Dlatego powstał Kanał Lateralny. Przy zaporze w Koronowie poziom wdowy wynosi 18 m , a w Samociążku przy ujściu kanału 25 m. Woda w Elektrowni w Samociążku spada więc rurami z większej wysokości o 7 metrów na turbiny, niż spadałaby w Koronowie przy zaporze.



Szlak Brdy

Rury którymi spływa woda do elektrowni z Kanału Lateralnego.



Szlak Brdy

Elektrownia w Samociążku.



Szlak Brdy

Pagórkowate tereny koło elektrowni w Samociążku.



Szlak Jezior Koronowskich

Piaszczystą drogą z Samociążka docieram do mostu na Brdzie.



Szlak Brdy

Nad Brdą w Samociążku.



Szlak Jezior Koronowskich

Domy na skarpie Brdy w Samociążku.



Szlak Brdy

Rzeka Brda.



Szlak Brdy

Most drogowy na Brdzie w Gościeradzu.



Samociążek jaz klapowy

Przez Okole trafiam do szkółki Niedźwiedź w Starym Dworze.



Samociążek

Szkółka Niedźwiedź w Starym Dworze.



Brda

Szlak nie przewiduje zjazdu do Koronowa, ale skorzystałem z okazji i trochę pojeździłem po mieście. Na zdjęciu cmentarz poniemiecki na ścieżce historyczno - przyrodniczej „Cysterski Gaj".



Szlak Brdy

Panorama Koronowa.



Szlak Brdy

Na pierwszym planie Zakład Karny w Koronowie utworzony został w 1819 roku na mocy reskryptu króla Fryderyka Wilhelma III, kiedy to władze pruskie przejęły majątek Zakonu Cystersów wraz z klasztorem i kościołem. Klasztor pochodzi z XIV wieku. W chwili przejęcia miał zabudowę typowo barokową, której elementy architektoniczne i dekoracyjne pozostały do dzisiaj. Podporządkowane władzom policyjnym więzienie (tzw. dom poprawczy - Zuchthaus) zaludnione zostało przestępcami kryminalnymi z terenu Prus Zachodnich.
W II połowie XIX wieku, zgodnie z ówczesnymi trendami penitencjarnymi,władze pruskie wybudowały pawilon celkowy. W dwudziestoleciu międzywojennym koronowskie więzienie było polskim miejscem odosobnienia dla przestępców kryminalnych. W okresie II wojny światowej jednostka służyła niemieckiemu okupantowi. W latach 1939-1945 zmarło lub zginęło w Koronowie 600 więźniów.

Pojemność jednostki wynosi 695 miejsc. Zakład Karny w Koronowie jest jednostką typu zamkniętego z oddziałem zakładu karnego typu półotwartego dla mężczyzn będących recydywistami penitencjarnymi.



Koronowo

Kościół pocysterski przy ulicy Bydgoskiej 25. Cystersi przybyli do Koronowa w 1288r. z pobliskiego Byszewa. Już w roku następnym rozpoczęli budowę kościoła. Za twórcę projektu uważa się mnicha Theodricusa. Powstające zabudowania były murowane z cegły w stylu gotyckim. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem i dwoma rzędami kaplic.

Na przełomie XVII/XVIII w. opat Ignacy Bernard Gniński doprowadził do przebudowy wnętrza kościoła ze stylu gotyckiego na barokowy. W tym czasie również wyposażono kościół w nowe - barokowe, bardzo cenne elementy wystroju. Wnętrze kościoła zawiera wiele szczególnych dzieł: ołtarz główny z obrazem Bartłomieja Strobla, nadwornego malarza króla Władysława IV, piękne stalle, dziesięć obrazów przedstawiających zdarzenia z życia klasztoru, chór muzyczny, ambonę oraz wiele innych elementów, których urok możemy dostrzec zwiedzając kościół.



Brda

Kamień z tablicą upamiętniający miejsce wyruszenia na zwycięską bitwę Władysława Jagiełły z krzyżakami 10.X.1410 r.



Koronowo

Domy przy ul. Janka Krasickiego!?



Szlak Jezior Koronowskich


Koronowo

Przez Więzowno docieram nad jezioro Żabno.



Koronowo

Jezioro Żabno.



Szlak Jezior Koronowskich


Zalew Koronowski

Jezioro Żabno.



Szlak Jezior Koronowskich

Tutaj źle skręciłem i podjechałem pod górkę zamiast skręcić nad jezioro Kamienne.



Szlak Brdy

Jezioro Kamienne. Szlak prowadzi leśną ścieżką nad jeziorem.



Szlak Jezior Koronowskich

Znalazłem piękne miejsce.



Szlak Jezior Koronowskich

Łąka między jeziorem Żabno a Kamiennym.



Szlak Jezior Koronowskich


Szlak Jezior Koronowskich


Szlak Jezior Koronowskich

Droga do Zamrzenicy.



Szlak Jezior Koronowskich

Ślady działania bobrów.



Szlak Brdy

Pocysterski kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Byszewie mieści w swych murach sanktuarium Matki Bożej, zwanej Panią Byszewską. Klasztor Cystersów znajdował się w Byszewie od około 1250 r. W XIII-wiecznym kościele warto zobaczyć najcenniejszy elementem wyposażenia jakim jest jeden z najstarszych wizerunków Matki Boskiej na ziemiach polskich. Obraz był koronowany w 1966 r.



Brda

Pocysterski kościół p.w. Przenajświętszej Trójcy w Byszewie.



Brda

Pocysterski kościół p.w. Przenajświętszej Trójcy w Byszewie.



Szlak Brdy

Pocysterski kościół p.w. Przenajświętszej Trójcy w Byszewie.






Podsumowania

Opisane przez ks. Grzegorza Kortasa, 21 i 25 maja maja 2011 roku • 75km

Podsumowania

  • Data wycieczki: 21 i 25 maja 2011 roku
  • Wudzyn - Sokole Kuźnica - Buszkowo - Byszewo - Koronowo - Samociążek - Koronowo - Stronno
  • Przejechanych kilometrów - 75 km


ks. Grzegorz Kortas






statystyka

Ryba Maj 2008 © ks. Grzegorz Kortas