Szlak Brdy 2011 rok

Opisane przez ks. Grzegorza Kortasa,od 30 kwietnia do 18 maja 2011 roku • 162 kmSzlak Brdy Bydgoszcz - Konarzyny (szlak pieszy, niebieski)

Bydgoszcz - Koronowo - Rytel - Męcikał - Swornegacie - Konarzyny

30.04 - 18.05.2011 (odcinkami)

dyst.= 162 km


Szlak Brdy
Mapa wycieczki

Opisane przez ks. Grzegorza Kortasa,od 30 kwietnia do 18 maja 2011 roku • 162 km


Pokaż Szlak Brdy. Bydgoszcz - Konarzyny, (szlak pieszy, niebieski) na większej mapie

Relacja z wycieczki

Opisane przez ks. Grzegorza Kortasa,od 30 kwietnia do 18 maja 2011 roku • 162 km

Szlak Brdy Bydgoszcz - Konarzyny (szlak pieszy, niebieski)

Bydgoszcz - Koronowo - Rytel - Męcikał - Swornegacie - Konarzyny

30.04 - 18.05.2011 (z przerwami)

dyst.=162 km

Rzeka Brda jest królową kujawsko – pomorskich rzek, słynącą z urody i temperamentu. Zgodnie dzielona jest między województwo pomorskie (128 km), gdzie ma swe źródło i kujawsko – pomorskie (111 km), gdzie minąwszy Bydgoszcz trafia w objęcia Wisły.


Brda


Źródło Brdy biją na Pojezierzu Bytowskim – 238 km od ujścia do Wisły. Pierwsze 5 km płynie niewielką strugą, która nie nadaje się do kajakowania. W swym górnym biegu rzeka płynie przez lasy, mija osadę Nowa Brda, by wreszcie rozpłynąć się w szerokich wodach Jeziora Szczytno, potem długiego łańcucha Jezior Charzykowskich. Poniżej Mylofu, uwolniona z więzów XIX – wiecznej zapory, rusza bystro przez najpiękniejsze knieje Borów Tucholskich. Za mostem w Nadolnej Karczmie rzeka wpływa na teren województwa kujawsko – pomorskiego (109 km do ujścia).

Miewa też Królowa Borowiackich Rzek trudny charakter. Zaraz za Gołąbkiem marszczy brew, szybciej wodzie każe płynąc. Brzegi zaś szczelnym kordonem lasów strzeżone, wysokie, coraz wyższe. Gdy zaś rzeka Rudzki Most mija, jeszcze większego pędu nabiera. W uroczysku Piekiełko w czeluści głębokiego wąwozu, pośród leżących w nurcie drzew i olbrzymich głazów, oddaje się prawdziwie diabolicznym harcom. Woda bulgocze, kręci i zwodzi. Toteż Piekiełko za najtrudniejszy odcinek Brdy uchodzi i często łódki mniej doświadczonych wodniaków przewraca.

Poniżej Piekiełka, gdy rzeka Piłę – Młyn omija, nurt zwalnia i niemal zamiera. Brzegi się za to oddalają, otwierając przestrzeń dla Zalewu Koronowskiego. Piłę – Młyn i Samociążek wyznaczające dwa przeciwne krańce zbiornika dzieli 36 km. Brda płynie dalej ochoczo ku Bydgoszczy – administracyjnej stolicy województwa – omijając urocze Koronowo. W miasteczku tylko starorzecze Brdy pozostało, przypominając czasy sprzed budowy zapór spiętrzających jej wody i utworzeniem Zalewu Koronowskiego.


Brda


Zanim wszakże niecierpliwa rzeka w Bydgoszczy się pojawi, by mogła się przejrzeć w jej zwierciadle gotycka katedra i spichrze wiekowe, i Poczta Główna, w jeziorach Tryszczyn i Janowo na chwilę przystaje, piękno ich brzegów zielonych kontemplując. Rzeka Bydgoszczy już nie opuści, oddając jeszcze na Torze Regatowym w Brdyujściu usługi sportowcom, uchodząc wreszcie do Wisły.

Źródło: Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaSzlak poprowadzono w taki sposób, aby pokazać wędrującym wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze rzeki Brdy. Jest to chyba najdłuższy pieszy szlak Pomorza, łączący ujście Brdy pod Bydgoszczą z Konarzynami. Szlak o długości 162 km prowadzi wzdłuż rzeki Brdy lub w jej najbliższym sąsiedztwie. Sam zrobiłem 400 km ze względu na to, że przejeżdżałem fragment trasy i wracałem. Później jechałem tam samochodem i znowu przejeżdżałem fragment trasy i wracałem do samochodu. Stąd tyle kilometrów.Trasa wycieczki

Szlak zaczyna się w bydgoskim Brdyujściu obok toru regatowego.Brdyujście


Brdyujście


Myślęcinek

Przez ulicę Łowicką, Fordońską i Jasieniecką dojeżdżam do stacji wodociągów z 1899 r. w Myślęcinku. Przejeżdżam przez Leśny Park Kultury i Wypoczynku.Myślęcinek


Lokomotywa w Myślęcinku

Teraz już spalona lokomotywa w Myślęcinku. Nie wiadomo czy będzie zakupiona nowa. Przez wiadukt i stację PKP w Rynkowie wjeżdżam w las.Szlak Brdy


Szlak Brdy

Mijając pętlę PKP w Smukale dojeżdżam do Janowa.Szlak Brdy

Leśna ścieżka do Janowa na skarpie Brdy.Szlak Brdy

Skarpa w Janowie.Szlak Brdy

Obok kempingu w Janowie.Szlak Brdy

Zakole Brdy.Szlak Brdy


Szlak Brdy


Szlak Brdy

Most drogowy w Janowie.Szlak Brdy


Szlak Brdy


Szlak Brdy


Samociążek jaz klapowy

Jaz Klapowy w Samociążku.Samociążek

Jaz Klapowy w Samociążku.Koronowo

Drogą asfaltową z Samociążka dojeżdżam do Koronowa.Koronowo

Starorzecze Brdy w Koronowie.Koronowo

Koronowo

Na pierwszym planie Zakład Karny w Koronowie utworzony został w 1819 roku na mocy reskryptu króla Fryderyka Wilhelma III, kiedy to władze pruskie przejęły majątek Zakonu Cystersów wraz z klasztorem i kościołem. Klasztor pochodzi z XIV wieku. W chwili przejęcia miał zabudowę typowo barokową, której elementy architektoniczne i dekoracyjne pozostały do dzisiaj. Podporządkowane władzom policyjnym więzienie (tzw. dom poprawczy - Zuchthaus) zaludnione zostało przestępcami kryminalnymi z terenu Prus Zachodnich.
W II połowie XIX wieku, zgodnie z ówczesnymi trendami penitencjarnymi,władze pruskie wybudowały pawilon celkowy. W dwudziestoleciu międzywojennym koronowskie więzienie było polskim miejscem odosobnienia dla przestępców kryminalnych. W okresie II wojny światowej jednostka służyła niemieckiemu okupantowi. W latach 1939-1945 zmarło lub zginęło w Koronowie 600 więźniów.

Pojemność jednostki wynosi 695 miejsc. Zakład Karny w Koronowie jest jednostką typu zamkniętego z oddziałem zakładu karnego typu półotwartego dla mężczyzn będących recydywistami penitencjarnymi.Koronowo

Most kolejowy z 1907 roku nad starorzeczem Brdy w Koronowie.Koronowo

W Koronowie.Zalew Koronowski

Ulicą Droga do Różanny wyjeżdżam z Koronowa i docieram do zapory wodnej na Zalewie Koronowskim.Zalew Koronowski

Widok na Zalew Koronowski.Szlak Brdy

Ścieżka wzdłuż Zalewu Koronowskiego.Prom w Sokole-Kuźnicy

Przeprawiam się na drugi brzeg promem w Sokole-Kuźnicy.Zalew Koronowski

W czasie przeprawy promowej.Szlak Brdy

Leśnymi drogami kieruję się w stronę Zamrzenicy.Brda


Szlak Brdy

Droga do Zamrzenicy.Brda

Nadleśnictwo w Zamrzenicy.Szlak Brdy

Jezioro Koronowskie w Zamrzenicy.Brda


Brda

Okolice Piły.Szlak Brdy

Brda w Pile.Brda


Szlak Brdy


Szlak Brdy


Szlak Brdy


Brda


Brda


Brda


Szlak Brdy


Piekiełko

Głazy Narzutowe Piekiełko, Świt. Jest to fragment rzeki Brdy (zaczynający się przy polu biwakowym Świt a kończący przy moście w miejscowości Piła-Młyn), na którym znajdują się głazy narzutowe różnych rozmiarów. Głazy te tworzą w korycie rzeki Brdy próg nazwany przez okolicznych mieszkańców „Piekiełkiem". Nazwa wywodzi się od naturalnej przeszkody, jaką głazy stwarzały flisakom, spławiającym drewno z nurtem rzeki. Piekiełko, ze względu na wartki nurt oraz głazy niemal lub wystające ponad lustro wody jest pewnym wyzwaniem dla kajakarzy spływających Brdą.

Szczególnie zdradliwe jest miejsce zlokalizowane około 1 km za mostem w Świcie, gdzie kilka zwalonych drzew tworzy niebezpieczną przeszkodę. Niewprawionym kajakarzom, którzy zbyt zachowawczo podejdą do spływu i trzymać się będą brzegu, a szczególnie jeśli znajdą się zbyt blisko powalonych drzew, może zdarzyć się wywrotka, dlatego dobrze jeśli w grupie osób spływających znajduje się choć jedna doświadczona w spływaniu osoba. Sekretem sprawnego przeprawienie się przez Piekiełko jest pewny spływ z nurtem rzeki. Ciekawostką dla osób odwiedzające Piekiełko jest kilka około 700-letnich dębów zwanych wisielczymi (ponieważ tędy prowadził szlak napoleoński), zlokalizowanych przy polu biwakowym „Świt".Piekiełko

Głazy Narzutowe Piekiełko.Nadleśnictwo Woziwoda


Szlak Brdy


Miejscowość Świt

Miejscowość Świt.Tuchola

Skręcam do Tucholi, chociaż na szlaku jest tylko dzielnica Rudzki Most.Tuchola

Rynek w Tucholi.Tuchola

Kamienice przy rynku w Tucholi.Tuchola

Figura Maryi w Tucholi.Tuchola

Fontanna na rynku w Tucholi.Tuchola

Majowy śnieg w parku w Tucholi.


Podsumowania

Opisane przez ks. Grzegorza Kortasa,od 30 kwietnia do 18 maja 2011 roku • 162 km

Podsumowania

  • Data wycieczki: od 30 kwietnia do 18 maja 2011 roku
  • Szlak rzeki Brdy
  • Przejechanych kilometrów - 162 km


ks. Grzegorz Kortas


statystyka

Ryba Maj 2008 © ks. Grzegorz Kortas